Одеса — багатогранне місто, яке славиться не лише гарною природою, а й науковим прогресом у різних напрямках. Мало хто знає, що тут, біля Французького бульвару, серед зелені просторого парку Шевченка, розташована пам’ятка, що здійснила значний науковий внесок в розвиток астрономії — науково-дослідницький інститут «Астрономічна обсерваторія» ОНУ імені І. І. Мечникова, або ж просто Одеська обсерваторія.
Історія обсерваторії
Передумови створення
У 1863 році місцевою владою було прийняте рішення про створення в Одесі астрономічної обсерваторії з метою дослідницьких та навчальних робіт у складі Імператорського Новоросійського університету. Її місцем розташування було обрано територію мису Ланжерон, поблизу колишньої суворівської фортеці — локація з мінімальними атмосферними перешкодами для спостереження за зорями. Однак через певні затримки з фінансуванням, будівництво відкладалось з року в рік, аж до 1870 року.
Будівництво обсерваторії
Для зведення комплексу було залучено фінанси як і з державного бюджету, так і з міської думи. Її відкриття відбулось 15 серпня 1871 року, і певний час вона входила до складу кафедри астрономії при Імператорському університеті. В ній проводились навчальні заняття, лабораторні роботи та невеликі дослідження. Згодом, працівники обсерваторії з’ясували, що на точність експериментів впливає і чистота довкілля, тому, пізніше, вони взяли участь у висадці дерев для створення Олександрівського парку (сучасний Парк Шевченка).
Розвиток обсерваторії
З початком нового століття почались зміни і в роботі астрономічної обсерваторії. За період роботи О.К.Кононовича, як завідувача кафедри, відбулись суттєві розширення та покращення стану приміщення. Він вніс нове оснащення, перетворивши обсерваторію на наукову установу, одну з кращих в імперії. Також в цей час почались активні дослідження в галузі дослідження небесних тіл, а також астрофізичні виміри.
У XX столітті Одеська обсерваторія стала одним із провідних центрів вивчення малих тіл Сонячної системи, зокрема астероїдів і комет. Саме тут було відкрито сотні нових малих планет, що зробило Одесу відомою у міжнародній астрономічній спільноті.
Обсерваторія і сучасність
З того часу, після розформування Імператорського університету, обсерваторія перейшла у власність держави. І тільки у 1933 році вона була включена до складу кафедри Одеського національного університету імені І.І.Мечникова, що триває і досі.
З становленням Україною незалежності, в обсерваторії було встановлене нове закордонне обладнання, установки, які поліпшили розвиток астрономічних досліджень.
Планетарій
Одним із знакових розширень обсерваторії, у 60-х роках ХХ століття, став планетарій, що розташовувався у приміщенні колишньої духовної семінарії. Але на початку дев’яностих, після розпаду СРСР, планетарій довелось закрити через складне економічне становище та відновлення духовності в Одесі, і, зокрема, через те, що всі приміщення семінарій переходили у власність церков.
З тих пір, неодноразово піднімалось питання про відновлення планетарію, але через непідйомну вартість ця тема і досі залишається закритою.
Але, тим не менш, з 2018 року, обсерваторія проводить альтернативні заходи для дітей та дорослих, як от Star fest, для того щоб зібрати всю необхідну для відновлення суму, а також, щоб молодь більше пізнавала загадковий космічний світ.
Структура обсерваторії
Відділи
На сьогодні, обсерваторія складається з невеликих відділів, кожен з яких проводить експерименти та дослідження з конкретних питань. Серед них:
- Фізика зір та галактик
- Фізика малих тіл Сонячної системи
- Астрометрія і небесна механіка
- Космологія
Усі вони, так чи інакше, спрямовані на вивчення руху небесних тіл, дослідження штучних супутників, фотометрію астероїдів чи телескопобудування.
Обладнання
Крім звичайних телескопів для спостереження за небом, обсерваторія містить малий та великий астрограф, що призначені для фіксування та фото небесних тіл. Також це різноманітні рефлектори, ширококутні об’єктиви “Таїр-19” та “Уран-12”, радіотелескоп, теодоліт.
Цікаві факти
- Архів склотекти Одеської обсерваторії містить близько ста тисяч різних пластинок із зоряним небом. За цими показниками вона займає третє місце в світі після обсерваторії Гарварду, яка містить близько п'ятисот тисяч пластинок.
- 18 жовтня 1879 року, співробітник Одеської обсерваторії Юджин Блок, виявив невідомі туманності, які, як згодом з’ясувалось, вже були відкриті, але ще й досі не опубліковані.
- Астероїд 2606 головного поясу, відкритий першого квітня 1976 року, був названий в честь міста — “Одеса”.
Як дістатись до Одеської обсерваторії
Шлях до Одеси
До міста можна дістатись будь-яким зручним для вас маршрутом. Якщо ви плануєте довгу дорожню мандрівку з компанією — радимо придбати квитки на автобус до Одеси, а якщо ви надаєте перевагу подорожам на автомобілі — оптимально скористатись спільною поїздкою з попутником до Одеси через сервіс BlaBlaCar.
Маршрут по місту
Астрономічна обсерваторія розташована на вул. Маразліївська 1В, в південній частині парку Шевченка, детальніше про який ми розповіли у нашій статті про парк. Дістатись до неї можна 23 трамваєм чи 203 маршрутом, із кінцевої зупинки “Алея слави” або “Парк Шевченка”. Якщо ви вирушаєте автомобілем — найкращим варіантом буде під’їзд до вулиці Маразліївська, звідки по Дитячій алеї проходить стежка до обсерваторії.
Підсумки
Одеська обсерваторія — одна з найстаріших і найвизначніших наукових установ України, яка відіграла важливу роль у розвитку світової астрономії. І хоча регулярні екскурсії сюди проводяться нечасто, за погодженням можна відвідати територію обсерваторії, побачити старовинні телескопи та дізнатися більше про роботу сучасних астрономів. А якщо ви хочете дізнатись більше про графік проведення Star fest чи про запис на екскурсії — радимо відвідати офіційний сайт НДІ "Астрономічна обсерваторія" ОНУ імені І. І. Мечникова.
Схожі статті