Горянська ротонда: Таємниці найдавнішого храму Закарпаття

Зміст
  1. Таємнича історія храму
    1. Перші згадки про святиню
    2. Унікальна архітектура святині
    3. Цінні італійські фрески храму
  2. Цікаві факти про церкву Святої Анни
  3. Як дістатись до храму?
    1. Шлях до Ужгорода
    2. Маршрут по місту
  4. Підсумки

На пагорбі серед мальовничих краєвидів Ужгорода стоїть унікальна пам’ятка давньої архітектури — Горянська ротонда Святої Анни. Це одна з найстаріших християнських споруд України, оповита легендами, загадками походження та таємницями майстрів, які створили її унікальний вигляд. 

Таємнича історія храму

Перші згадки про святиню

Перша згадка про ротонду, що знаходиться у Горянах — передмісті Ужгорода, датується початком ХХ століття, коли коли тема церков стала культовою в тогочасних школах Європи. На той час, угорські історики почали активні дослідження в цій галузі, щоб знайти якомога більше відомостей про будівлю. І насправді — вік та походження цієї церкви достеменно не відомі, і це є предметом теорій та суперечок вже багато століть. 

Після реставраційних робіт у 1911 році з’ясувалось, що храм має круглу основу, в якій знаходиться святилище, через що церква була названа “ротондою”, що з італійської “rotonda” означає “круглий”. Також було визначено матеріал, який був схожий на романські замкові стіни, через що історики дійшли висновку — храм було збудовано у  Х-ХІ ст.

У 1921 році на загал вийшла публікація Михайла Новаківського, який відмітив візантійський зв’язок із храмом, нібито матеріали та візерунки відповідають тогочасному стилю. 

А у 1922 році була опублікована досить цікава та інтригуюча стаття чеського історика Флоріана Заплетала “Горянська ротонда”, у якій писалось, нібито церква була побудована у XIV столітті подільським князем Федором Корятовичем. 

З того часу кожна з версій були спростовані або підкріплені іншими теоріями, але, сьогодні, науковці дійшли висновку, що Горянська ротонда існує з періоду ХІ-XIII ст. 

"Горянська ротонда" 1921 рік. Автор: Богуміл Ваврушенко, Джерело: книга Církevní památky na Podkarpatské Rusi, 1929 рік.

Унікальна архітектура святині

І хоча храм мав багато реставраційних робіт, його основна дивовижна архітектура ще й досі збереглась. Зараз будівля складається із круглого святилища, прямокутного нефа в готичному стилі, та ризниці — прибудови, яка була зведена у XV столітті. Східна частина храму, у якій розташований вівтар, побудована з цегли, а прибудова біля неї — з каменю. І хоч ротонда має зовні круглий вигляд, всередині вона складається з шести ніш із щілиноподібними вікнами. Це є ще однією особливістю пам’ятки: округлі ротонди, що мають шестигранну структуру, зустрічаються доволі рідко.  

Цінні італійські фрески храму

Однією з найбільших загадок храму є його унікальні фрески, створені наприкінці XIV – початку XV століття. Їх приписують майстрам італійської школи Джотто, оскільки зображення вирізняються реалістичністю, емоційністю та глибокою передачею об’ємів — що є характерною рисою італійського проторенесансу. Також їхньою художньою особливістю є унікальна техніка, за якої фарба наносилась на свіжо побілену стіну, яка миттєво поглинала барви і закріплювала фреску.

Припускають, що роботу виконав італійський граф Другет, який певний час мав владу в Ужгороді, а його династія мала свою садибу в Горянах. Він привіз із собою митців із Неаполя, які розписали стіни. Також є популярна теорія про те, що фрески розписали італійські художники, що розписували храми на території Словаччини. Це підкріплюється надзвичайною схожістю робіт у ротонді та місцевих храмах Європи. 

“Горянська ротонда, церква Св. Анни, Ужгород”. Автор: Elke Wetzig (Elya), Джерело: Wikipedia

Цікаві факти про церкву Святої Анни

  • Ротонда є найстарішим храмом Закарпаття, і входить до трійки найдавніших храмів України, після Софії Київської.
  • Незважаючи на те, що храм ротонди в Україні один — вона має двох “братів”, що знаходяться на території Угорщини. Але, з-поміж них, вона й досі має збережений фасад і відреставровані унікальні фрагменти фресок. 

Як дістатись до храму?

Шлях до Ужгорода

Як вже було зазначено, ротонда знаходиться у передмісті Ужгорода — мікрорайоні Горяни. Найбільш зручний та оптимальний маршрут починається із площі Шандора Петефі, автостанції чи Залізничного вокзала. Якщо ви не місцеві, і лише плануєте свою подорож, то радимо скористатись автобусом до Ужгорода, а якщо ви надаєте перевагу легковому авто, то оптимальними будуть спільні поїздки до Ужгорода через сервіс BlaBlaCar. Якщо ж ви подорожуєте з віддалених куточків України — найбільш оптимально придбати квитки на потяг з офіційного сайту Укрзалізниці.

Маршрут по місту

Отож, якщо ви починаєте шлях з площі Шандора Петефі — сідайте на 2 маршрут та прямуйте 8 зупинок до “М/н Горяни”. В іншому випадку, із зупинки “Залізничний вокзал” прямуйте по 10 маршруту до кінцевої (“М/н Горяни”).  Після цього, поверніть на вулицю Горянська та рухайтесь до провулку Музейний, що буде праворуч. За 200 метрів ви опинитесь серед просторої території храму. 

Підсумки

Сьогодні Горянська ротонда є не лише історичною та архітектурною пам’яткою, а й діючим храмом. Її унікальність приваблює туристів, істориків та мистецтвознавців з усього світу. Відвідавши цей храм, ви зможете доторкнутися до історії тисячолітньої давнини, помилуватися унікальними середньовічними фресками, та відчути особливу енергетику місця, яке зберігає безліч нерозгаданих таємниць.

Роман Богославський

Контент-менеджер. Вивчає історію та визначні місця України та інших країн Європи. Ділиться цікавими фактами та порадами для мандрівників. Надихає читачів відкривати світ.

Схожі статті

Go up