Ужгородська синагога: пам’ятка, що поєднує минуле та сучасне

Зміст
  1. Історія синагоги
    1. Початок будівництва
    2. Поствоєнний період
  2. Архітектурні особливості синагоги
  3. Як знайти Ужгородську синагогу
    1. Транспорт до міста
    2. Маршрут по Ужгороду
  4. Цікаві факти 
  5. Підсумки

На правому березі річки Уж, серед тихих вуличок старого міста, височіє будівля, що несе в собі відбиток часу, історії та змін епох. Колишня Ужгородська синагога — архітектурна перлина, яка пережила століття і перетворилася на один із найвпізнаваніших символів міста, який зображують на листіках та публікують в туристичних довідниках.

Історія синагоги

Початок будівництва

Перша згадка про першу єврейську синагогу на території сучасного Ужгорода датується ще 1794 роком. На жаль, на початку ХХ століття будівля зазнала масштабних руйнувань, внаслідок великої пожежі. Тоді ж виникла потреба відновлення або зведення нової споруди, яке б стало священним місцем для тогочасної єврейської спільноти міста. 

Тому, згодом, міська влада виділила землю на правому березі річки Уж, та в 1904 році в Ужгороді почалось будівництво нової синагоги, в якому брали участь архітектори Дюла Папп та Ференц Саболч. Фінансування цієї споруди надходило безпосередньо від єврейської громади, зокрема меценатів, а також від усіх небайдужих громадян міста. І нарешті, відкриття Ужгородської синагоги відбулось надвечір, 27 липня 1904 року, без особливих святкувань. 

"Ужгородська синагога у довоєнний період" 1915 рік; Джерело: Wikipedia

Поствоєнний період

На жаль, Друга світова війна залишила і свій відбиток на архітектурі міста — синагога Ужгорода зазнала численних руйнувань, мала глибокі тріщини та хиткий фундамент, а німецькі війська, в той час, використовували споруду як конюшню та склад. У поствоєнний період міська влада мала на меті реконструювання синагоги, але оскільки майже вся єврейська популяція виїхала з міста, будівлю вирішили віддати під Закарпатську обласну філармонію. 

Архітектурні особливості синагоги

Храм побудований у досить незвичайному для України, та популярному для тогочасної Європи стилі — неомавританському, що поєднує мавританські та неоготичні елементи. Вона має характерне поєднання візантійських мотивів та арабо-марокканських елементів. Звісно, вигляд довоєнної та сучасної будівлі дещо різниться, але основне планування та особливі техніки митців все ще залишились. 

Будівля стоїть на цоколі з рожевого мармуру, а її стіни облицьовані червоною цеглою. Раніше в синагозі панували яскраво-виражені єврейські мотиви, такі як Зірка Давида, прозорий мозаїчний купол, скрижалі, башточки. Але, за наказом радянської влади, все довелось зняти і замінити на більш прості та скромні декорації. Але, попри це, історична пам’ятка не втратила свого шарму і й досі продовжує вражати відвідувачів своїми розмірами та оздобленням.

"Головний фасад синагоги", Джерело: Wikipedia

Як знайти Ужгородську синагогу

Сьогодні, синагога є однією з ключових пам’яток міста, про яку знає кожен місцевий, та фотографії якої видніються на перших шпальтах гайдів по Ужгороду. Тому знайти та дістатись до неї буде досить легко. 

Транспорт до міста

Перш за все, слід спланувати початкову точку вашої подорожі. Якщо ви їдете потягом — стартовою локацією буде залізничний вокзал міста. Якщо ви подорожуєте автобусом до Ужгорода чи потягом, то слід починати як і з автостанції, так і з залізничного вокзалу — ці дві локації знаходяться близько одна від одної. Якщо ж ви надаєте перевагу подорожі попутним автомобілем до Ужгорода, радимо скористатись сервісом BlaBlaCar, для швидкого та надійного спланування поїздки.

Маршрут по Ужгороду

Із зупинки “Залізничний вокзал” сідайте на 58 маршрут та проїдьте 3 зупинки до “Пр. Свободи”. Далі поверніть праворуч і прямуйте до пішохідного мосту по вулиці Капушанській. Після того, як ви опинитесь на протилежному березі, праворуч від вас розташовуватиметься площа Театральна, посеред якої височіє синагога. 

"Ehemalige Synagoge, heute Philharmonie Uschhorod, Ukraine", Автор: Elke Wetzig, Джерело: Wikipedia

Цікаві факти 

  • На початку ХХ століття Ужгородська синагога була найбільшою спорудою у всіх Австро-Угорщині, та першою залізобетонною синагогою на території Ужгорода.
  • Розміри храму дійсно вражають — за останніми даними, вона вміщує в собі близько 900 осіб. 
  • У 1974 році, в теперішній філармонії, встановили один з найкращих та найбільших орга́нів в Україні, який має три клавіатури та 2250 труб.

Підсумки

Колишня синагога в Ужгороді — це не просто архітектурна пам’ятка, а символ того, як культура та історія можуть співіснувати та змінюватися. Вона не втратила свого значення, а трансформувалася, ставши місцем, де замість молитви звучить музика, яка єднає людей незалежно від національності чи віросповідання.

Роман Богославський

Контент-менеджер. Вивчає історію та визначні місця України та інших країн Європи. Ділиться цікавими фактами та порадами для мандрівників. Надихає читачів відкривати світ.

Схожі статті

Go up