Згадаймо — кожен з нас, хоча б раз у дитинстві, хотів спробувати себе у ролі пілота, водія чи моряка. Але, на жаль, багато дитячих мрій залишились на рівні нездійснених бажань. Та все ж, попри це, в Україні можна знайти чимало креативних місць, які допомагають повернутися в дитинство та відчути себе безтурботним і щасливим. Одна з таких локацій знаходиться в Ужгороді — дитяча залізниця, яка вважається однією з пам’яток міста, та яку пишуть на листівках та плакатах.
Історія залізниці
Будівництво та відкриття
Ужгородська дитяча залізниця була урочисто відкрита 8 травня 1947 року. Вона стала 13-ю за ліком у СРСР і однією з перших в Україні. Будівництво велося швидкими темпами, адже ідея такого навчального закладу знайшла підтримку у місцевої влади та жителів міста. Спочатку тут діяла одна станція – «Піонерська» (нині «Молодіжна»), а маршрут пролягав через мальовничу місцевість уздовж річки Уж. Потяги курсували по вузькоколійці, шириною в 750 мм, а рух забезпечував невеликий паровоз із кількома вагончиками.
Оновлення складу
У 1970-х роках парк рухомого складу оновили: на зміну старому паровозу прийшов тепловоз ТУ2, що, в свою чергу, зробило перевезення більш економічно вигідним. Цей період став справжнім розквітом залізниці, щоліта вона приймала тисячі маленьких пасажирів, а навчальна програма для юних залізничників все більше розширювалася.
Реконструкції та сьогодення
Але, попри високий попит, дитяча залізниця постійно страждала від затоплень, так як вона знаходиться вздовж річки Уж, яка у весняно-літній період характеризується повноводдям — і тому з 2007 по 2016 роки споруда не працювала. І лише на 25-ту річницю Незалежності міська влада частково реконструювала цінну пам’ятку, і зараз всі охочі можуть спробувати себе у ролі машиніста.
Основні елементи дитячої залізниці
Ужгородська дитяча залізниця – це зменшена копія справжньої залізничної лінії, що має всі ключові елементи великої магістралі. Вона складається з інфраструктури, рухомого складу та навчальних приміщень, де юні залізничники можуть проходити підготовку.
Колійна частина
Залізниця прокладена на вузькій колії шириною 750 мм, на відміну від стандартної широкої колії 1520 мм, яка використовується на основних залізничних лініях України. Загальна протяжність маршруту складає 1,2 км, у вигляді однієї магістралі без розгалужень.
Станції та споруди
На всьому маршруті дійсні дві основні станції: “Молодіжна” та “Кінцева”. Раніше зупинок було більше, але наразі вони зачинені або у фазі реконструкції.
- “Молодіжна” — головна станція, звідки відправляється локомотив. Вона має основну будівлю вокзалу, де розташовані каси, диспетчерська та приміщення для навчання.
- “Кінцева” — фактично, це зупинка для розвороту потяга, тому вона має платформу та невеликий майданчик для маневрування локомотиву.
Рухомий склад
На різних етапах свого існування Ужгородська дитяча залізниця мала кілька типів локомотивів та вагонів. Спочатку використовували паровози серії КЧ4, які були створені спеціально для дитячих залізниць. Пізніше їх замінили на тепловози ТУ2, які б використовували менше енергії.
Крім локомотивів, парк має ще й пасажирські вагони з написом “Закарпаття”. Для перевезень, в основному використовують легкі вагони Pafawag, які вміщують до 30 дітей в кожному. Вони мають дерев’яні лавки всередині та великі вікна, через які відкривається чудовий краєвид на річку Уж.
Як дістатись до Ужгородської дитячої залізниці?
Основні орієнтири
Насправді, цю видатну локацію знайти досить просто — вона розташована в центральній частині міста, на Ботанічній набережній, вздовж головної річки Уж. Її також можна побачити біля Закарпатської обласної філармонії, або Ужгородської синагоги , з площі Євгена Фенцика.
Шлях до міста
До населеного пункту можна доїхати різними маршрутами, зокрема:
З цією метою, для комфортної подорожі, радимо скористатись сервісом BlaBlaCar, за допомогою якого можна придбати квитки за доступними цінами.
Маршрут громадським транспортом
Після того, як ви прибули на Залізничний вокзал Ужгорода або автостанцію, слід скористатись 58 автобусом, із зупинки “Залізничний вокзал”. Після цього проїдьте 3 зупинки до “Проспекту Свободи”, та через вул. Капушанська прямуйте до Пішохідного мосту. Як тільки ви потрапили на інший берег, на площу Євгена Фенцика — поверніть праворуч, і за 100 метрів, на Ботанічній набережній ви побачите вхід до залізниці.
Практичні поради
- Залізниця працює лише у теплу пору року, тому якщо ви хочете відвідати міську пам’ятку, подорож до Ужгорода слід планувати на кінець весни чи літо.
- Розклад роботи парку також слід враховувати: він працює лише по вихідним, з 11:15 до 16:00.
- Оскільки діти влітку дуже активні в подібних локаціях, бажано взяти головний убір від сонячних променів, а також прохолодний напій.
Підсумки
Хоч і реконструктивні роботи з відновлення станцій та споруд продовжуються, дитяча залізниця й досі продовжує радувати маленьких відвідувачів вже протягом сімдесяти років. Це унікальне місце на все Закарпаття, яке повинен відвідати кожен, хто мріє хоча б на мить повернутись у дитинство і, можливо, здійснити мрію своїх дітей.
Схожі статті