Літературний музей в Одесі — це простір, що розповідає про творчий спадок Півдня України, знайомить з біографіями авторів, які залишили слід в історії української, російської, єврейської та світової літератури. Тут зібрано все, що свідчить про багату літературну традицію Одеси — міста, яке надихало письменників різних національностей і епох.
Історія музею
Передумови створення
Історія цього місця починається з кінця XIX століття, коли князі Гагаріни побудували маєток, що здавався в оренду панам чи міським діячам з метою заробітку. Згодом, у 1898 році Міська Дума орендувала приміщення з метою створення Одеського літературно-артистичного гуртка, де митці могли ділитися своєю творчістю. Тому до 1903 року тут проводились засідання та мистецькі вечори, де читали свої твори такі письменники як Марко Кропивницький, Корній Чуковський, та навіть виступала відома акторка Марія Заньковецька.
Заснування музею
Сучасний Літературний музей було засновано в 1977 році, а відкрився для відвідувачів у 1984-му. Його фонд формувався на основі архівів, приватних колекцій, матеріалів бібліотек та особистих речей письменників. У центрі уваги — літературне життя Півдня України від початку XIX століття до сучасності.
Наразі тут представлено понад 300 імен: від Івана Котляревського й Пушкіна до Ісаака Бабеля, Коцюбинського, Паустовського, Олеся Гончара, Володимира Жаботинського та багатьох інших авторів, чия доля була пов’язана з Одесою.
Архітектурні особливості
Оскільки Літературний музей розташований у колишньому палаці, тут до сьогодні частково збережені унікальні оздоблення фасаду. Будівля зведена у стилі класицизму, двоповерхова, у вигляді трапеції. Інтер’єр палацу містить розкішний вестибюль з двомаршевими мармуровими сходами, стіни та стеля оздоблені ліпниною.
Значний внесок в створення художнього образу музею здійснив український живописець Анатолій Гайдамака. Він взяв участь у створенні інтер’єру “виноградних кімнат”, мисливського кабінету, Золотої зали, а також в реставрації та оздобленні меблів, бібліотеки, картин та фото в музеї.
Експозиція музею
Колекція музею розміщена на двох поверхах палацу і налічує близько двадцяти чотирьох виставкових залів.
У залах експозиції представлено діяльність відомих письменників, журналістів і публіцистів кінця XIX — початку XX століття: Ісаака Бабеля, Шолом-Алейхема, Володимира Жаботинського, Олександра Купріна, Леоніда Пастернака. Велику увагу приділено одеським періодичним виданням і літературним об’єднанням.
Окремий простір присвячений феномену «одеського тексту» — своєрідному культурному коду, що об’єднує гумор, іронію, багатонаціональний колорит і риси південного темпераменту. Тут експонуються фотографії, афіші, рукописи й унікальні документи, що розкривають літературну міфологію Одеси.
Окремі вітрини й інсталяції знайомлять із сучасними літераторами міста, учасниками фестивалів, презентацій, поетичних вечорів. Тут також висвітлюється роль музею як культурного центру, де постійно відбуваються літературні події, зустрічі й виставки.
Поруч з музеєм розташований відомий “Сад скульптур”, заснований у 1995 році українським архітектором Леонідом Ліптугою. Тут представлені найрізноманітніші фігури відомих постатей, літературних героїв чи акторів кіно.
Як дістатися до Одеського Літературного музею
Шлях до Одеси
Якщо ви вперше відвідуєте південну столицю, або лише плануєте туристичну подорож, радимо скористатись найбільш поширеним транспортом до міста:
До того ж, комфорт та хороші враження від мандрівки залежать від правильно обраного перевізника, тому ми радимо скористатись сервісом BlaBlaCar, в якому можна придбати квитки на автобус та знайти надійного попутника для подорожі.
Маршрут по місту
Літературний музей розташований у центрі міста — на вулиці Ланжеронівській, 2. Головними орієнтирами, що вкажуть шлях до музею, є Археологічний музей та Оперний театр, розташований навпроти.
До музею легко дістатися як пішки, так і громадським транспортом чи автомобілем. Якщо вашим вибором є громадський транспорт, то найближчими до музею зупинками є “Вул. Ланжеронівська”, до якої курсують 220А та 221 маршрутні таксі. Якщо ви їдете автомобілем, основним орієнтиром буде перехрестя вулиць Ланжеронівської та Італійської.
Підсумки
Літературний музей в Одесі — це місце, де поєднуються минуле й сучасність, відомі імена й забуті постаті, класика й новітні голоси. Завдяки глибокій експозиції, унікальному приміщенню та активному культурному життю музей став важливою точкою на мапі не тільки для шанувальників літератури, а й для всіх, хто хоче зрозуміти, чим живе Одеса. Якщо ви бажаєте детальніше ознайомитись з графіком проведення екскурсій та вартістю квитків — радимо відвідати офіційний сайт Одеського Літературного музею.
Схожі статті