Міський сад: подорож культурною спадщиною Одеси

Зміст
  1. Історія парку
  2. Пам’ятки на території Міського саду
    1. Пам’ятник Ільфу і Петрову “Дванадцять стільців”
    2. Бронзовий пам’ятник Леоніду Утьосову
    3. Альтанка
    4. Музикальний фонтан
    5. “Дерево кохання”
  3. Як дістатись до Міського саду
    1. Головні орієнтири
    2. Шлях до Одеси
    3. Маршрут по місту
  4. Підсумки

Міський сад в Одесі, або як його називають місцеві — горсад, є одним із найстаріших громадських парків України. Розташований у самому серці міста, на вулиці Дерибасівській, сад став важливим культурним осередком ще з початку XIX століття.

"Odessa city garden", автор: Krasnickaja Katya. Джерело: Wikipedia.

Історія парку

Міський сад був відкритий у 1803 році, та подарований Феліксу де Рибасу — молодшому брату засновника Одеси Хосе де Рибаса. Парк було спроектовано як місце відпочинку для містян, з елементами регулярного паркового планування та скульптурними композиціями. Оскільки Фелікс не мав достатньо коштів на утримання саду, у 1806 році він передав його у власність держави.

З того часу, протягом ХХ століття, у парку збудували різні пам’ятки, серед яких є і Літній театр Одеської філармонії, павільйон-ротонда чи різноманітні пам’ятники відомим діячам.

У 2007 році відбулась реконструкція парку, заміна інфраструктури, а також — відкритий фонтан, альтанки, встановлені автоматичні системи поливу рослин. 

Пам’ятки на території Міського саду

Пам’ятник Ільфу і Петрову “Дванадцять стільців”

При вході до парку зі сторони вулиці Дерибасівська, біля пам’ятника Утьосову, розташована цікава композиція з твору “Дванадцять стільців”, у вигляді золотого стільчика в повний розмір. За сюжетом, головні герої твору Остап Бендера та Кіса Вороб’янінов шукали діаманти, що були заховані в одному з дванадцяти стільців мадам Пєтухової. І саме цей позолочений пам’ятник символізує той самий дванадцятий стілець, в якому нібито і були заховані діаманти. 

Бронзовий пам’ятник Леоніду Утьосову

Як вже було згадано, біля позолоченого стільця розташована велика скульптура у вигляді Леоніда Утьосова — радянського естрадного співака, артиста, і, до того ж, громадянина Одеси. Пам’ятник виготовлений із бронзи, у повний зріст, що сидить на лавці. Тому своєрідною традицією в туристів, вже протягом багатьох років, є спільне фото з пам’ятником.

"Пам'ятник Утьосову пiсля дощу", автор: Lyudmyla Larioshyna. Джерело: Wikipedia.

Альтанка

Після реконструкції 2007 року, у Міському саду, біля центральної алеї, на невеличкій площі, відкрили альтанку з різноманітним ажурним оздобленням. Вже протягом багатьох років вона є улюбленим місцем для весільних фотосесій, а також основним місцем різних оркестрів. Часто, літнім вечором, можна почути унікальні виступи міських співаків та артистів, а також потанцювати під романтичну музику.

Музикальний фонтан

Це один з найдавніших фонтанів у місті, що почав свою роботу ще з 1875 року. Певний час він мав свою особливість у вигляді різних мелодій, що гріли душу прохожим, але згодом він почав функціонувати як звичайний фонтан. Ще однією особливістю є те, що чаша фонтану виготовлена з каррарського мармуру — одного з найцінніших видів мармуру у світі. 

"Фонтан влітку", автор: Alina Inosova. Джерело: Wikipedia.

“Дерево кохання”

Ще однією надзвичайно зворушливою композицією у Міському саду є “Дерево кохання”, відкрите 14 лютого 2006 року Михайлом Ревою. Скульптура створена у вигляді дерева, крона якого утворює серце. На стовбурі вигравіювано на 65 мовах світу слово “любов”, а крону прикрашають 210 бронзових сердечок. Основною ідеєю композиції є вічне кохання, яке завжди існує в серцях закоханих. За прикметою, якщо закохана пара візьметься за руки і доторкнеться до дерева — це принесе їм міцне кохання та щастя на багато років.

Як дістатись до Міського саду

Головні орієнтири

Міський сад розташований на перетині вулиць Дерибасівська, Преображенська та Гаванна. Але основним орієнтиром, який завжди покаже правильний напрям шляху є саме вул. Дерибасівська та загальновідомий “Пасаж”. Детальніше про історію цих двох місць ми вже розповіли у наших статтях.

Шлях до Одеси

Якщо ви лише плануєте свою подорож до Одеси, ретельно обдумайте питання комфорту у поїздці та бажаного виду транспорту. Залежно від того, звідки ви вирушаєте, як довго, та з якою кількістю людей подорожуєте — слід обрати відповідний транспорт.

  • Якщо вас чекає довга поїздка наодинці, вдвох чи з компанією — радимо придбати квитки на автобус до Одеси чи на відповідний потяг.
  • Якщо ж ви надаєте перевагу швидкій подорожі на авто — вашим вибором може стати власний автомобіль чи спільна поїздка з попутником до Одеси через сервіс BlaBlaCar.

Маршрут по місту

Як і у випадку з вулицею Дерибасівською, Міський сад розташований в самісінькому центрі Одеси, тому до цього місця, або поблизу нього, курсує більшість маршрутів міста. Залежно від того, звідки ви починаєте рух, вам підійдуть:

  • Маршрутні таксі: 242, 221, 220А, 203, 150, 149, 148, 146, 145.
  • Автобуси: 112, 126, 135.
  • Тролейбуси: 2, 7, 9, 10. 

Підсумки

Міський сад Одеси виступає важливим історико-культурним об’єктом, що поєднує елементи архітектури, мистецтва та громадського простору. Його роль у формуванні міської ідентичності, збереженні культурної спадщини та підтримці соціального життя робить парк невіддільною частиною сучасного ландшафту міста.

Роман Богославський

Контент-менеджер. Вивчає історію та визначні місця України та інших країн Європи. Ділиться цікавими фактами та порадами для мандрівників. Надихає читачів відкривати світ.

Схожі статті

Go up