Одеські катакомби: найбільший лабіринт Європи

Зміст
  1. Історія створення катакомб
    1. Передумови та розвиток
    2. 1917-1945 роки
    3. Дослідницькі організації та сьогодення
  2. Особливості будови катакомб
  3. Як знайти одеські катакомби
    1. Запис на екскурсію
    2. Де знаходяться одеські катакомби
    3. Шлях до Одеси
  4. Підсумки

Відвідуючи Одесу та гуляючи її вулицями, мало хто здогадується про існування цілого підземного міста зі своєю окремою історією — Одеські катакомби, що є унікальним підземним утворенням, яке не має аналогів у Європі за протяжністю та складністю.

Автор: Одеські катакомби. Джерело: odessakatakomby.com/

Історія створення катакомб

Передумови та розвиток

Історія Одеських катакомб розпочалася одночасно із заснуванням міста. Для забезпечення будівельних потреб Одеси було вирішено створити підземні каменоломні для видобутку необхідних ресурсів.

З часом каменоломні розросталися, займаючи значну частину території під містом. Протягом тривалого періоду історії катакомб тут видобувалося 95-97% усього каменю та вапняку, що використовувався для будівництва в Одесі. Звісно, спочатку видобуток вели на схилах балок, але згодом, через зростаючу потребу в ресурсах, видобувну діяльність перенесли у підземні мережі.

1917-1945 роки

У післяреволюційний період почастішали випадки просідання ґрунту та обвалів будівель. Це стало серйозною проблемою, тому в межах вулиць Старопортофранківської — Новорибної (нині Пантелеймонівської) було введено заборону на видобуток каменю.

У період Другої світової війни одеські катакомби стали укриттям для різних загонів, зокрема і партизан.

Дослідницькі організації та сьогодення

З початку 60-х років в Одесі почали діяти організації, що займаються дослідженням печер. Їхня робота включає вивчення протизсувних питань, впливу катакомб на міську інфраструктуру та перспектив їх укріплення. Крім того, за весь час досліджень було знайдено чимало цікавих артефактів, серед яких є написи гірників, військові та побутові позначки, вік яких сягає близько 100 років. 

Нині основний видобуток вапняку та каменю проводиться в Дофінівці, Булдинці та Фоміній Балці, щоб зменшити ризик обвалу, бо близько 40% старої Одеси розташовано над катакомбами. 

Автор: Одеські катакомби. Джерело: odessakatakomby.com/

Особливості будови катакомб

Перші дослідження існуючих катакомб почались у 1846 році палеонтологом Олександром Нордманном, а в 1869 році відбулось детальне вивчення печер Миколою Барбот-де-Марні. В ході дослідження з’ясувалось, що система катакомб складається з карстових та дилатаційних печер, підвалів, шурфів, бункерів та тунелей. 

За своїм походженням, Одеські катакомби на 95-97% складаються з понтичного вапняку, а саме з ракушняку, який раніше активно використовували для будівництва міста. 

Основна глибина каменоломень складає 4-35 метрів, серед яких зустрічаються як одноярусні, так і багатоярусні виробки. Різниця висот між ними складає близько двох метрів. Найвища виробка знаходиться на рівні залу “Сергія Березовського” та “Пасажу”. 

Таким чином, загальна довжина катакомб, за останніми підрахунками, становить близько 2,5 тисяч км². Це означає, що одеські катакомби є найбільшими в Європі й одними з найдовших у світі.

Автор: Одеські катакомби. Джерело: odessakatakomby.com/

Як знайти одеські катакомби

Запис на екскурсію

Насамперед варто зазначити, що самостійний вхід до катакомб заборонений. Це пов'язано з високим ризиком заблукати або отримати травму без спеціального спорядження. Тому для безпечного та інформативного відвідування існують гіди, які добре знають планування катакомб і розкажуть значно більше, ніж можна дізнатися самостійно. Щоб відвідати екскурсію, необхідно попередньо домовитися з організаторами або записатися через офіційний сайт мережі музеїв “Таємниці підземної Одеси”.  

Де знаходяться одеські катакомби

Хоча тунелі займають велику частину міста, входи до них є лише у трьох локаціях в місті. Катакомба Кантакузена розташована на вулиці Буніна, 7, печери та лабіринти розташовані на вулиці Бабеля, 4, а основна частина входу до катакомб під назвою “Таємниці підземної Одеси” розташована на Розумовському провулку, 3-б.

Шлях до Одеси

Одеса є великим транспортним вузлом, тому до міста прямують усі доступні види транспорту. Якщо ви подорожуєте з сусідніх регіонів України, радимо скористатись автобусними рейсами до Одеси. Якщо ж вам до вподоби автомобільні подорожі, оптимальним варіантом будуть спільні поїздки з попутником до Одеси через сервіс BlaBlaCar.

Підсумки

Одеські катакомби — це не лише геологічний і архітектурний феномен, а й важливий історичний об’єкт, тісно пов’язаний із подіями минулого та розвитком міста. Але, незважаючи на туристичну привабливість, катакомби потребують збереження, належного дослідження та обмеженого доступу для запобігання руйнуванню та забезпечення безпеки відвідувачів.

Роман Богославський

Контент-менеджер. Вивчає історію та визначні місця України та інших країн Європи. Ділиться цікавими фактами та порадами для мандрівників. Надихає читачів відкривати світ.

Схожі статті

Go up