Одеса — інтернаціональне південне місто, що вирізняється не тільки своїми захоплюючими морськими пейзажами, а й вражаючими архітектурними шедеврами, які віддзеркалюють певний період у історії. Однією з таких пам’яток є Одеський національний художній музей, що знаходиться в самому серці Одеси.
Історія музею
Будівництво палацу
Достеменно невідомо, коли був побудований музей, але історики стверджують, що будівля була зведена орієнтовно між 1824 та 1828 роками. На сьогодні, імʼя автора проєкту – невідомо, але у плануванні та будівництві також брав участь відомий італійський архітектор Франческо Боффо. Відомо, що першою власницею цього палацу була Ольга Станіславівна Потоцька.
Створення музею
У 1888 році, тодішній міський голова Одеси Григорій Григорович Маразлі, купив будівлю, і у 1892 році передав її у міський фонд з метою створення в ньому музею витончених мистецтв.
І нарешті, 6 листопада 1899 року, відбулось урочисте відкриття музею, який з тих пір працює й досі, вміщуючи цінні мистецькі памʼятки. З 2021 року музей отримав статус національного, і був переданий у майно держави.
Архітектурні особливості музею
Екстерʼєр
Як вже було згадано, музей розташований у двоповерховій будівлі колишнього палацу, який є яскравим прикладом класицизму. Це підтверджують шестиколонні портики, що підтримують фронтон, трикутні начілки та одноповерхові фліґелі, поєднані округлими галереями.
Інтерʼєр
Внутрішнє оформлення виконане також у стилі класицизму, підлога вкрита давніми італійськими паркетами, а стеля містить різноманітне оздоблення, орнаменти та розписи.
Культурне надбання музею
Загальні відомості
Одеський художній музей володіє однією з найцінніших колекцій в Україні — понад 10 000 творів живопису, скульптури та графіки, серед яких:
- іконописи
- живописи
- портрети
- графіка
- скульптури
Умовно, всі арт-об’єкти музею можна розділити на два періоди: класики та сучасності.
Роботи класиків
Серед мистецьких об’єктів давнього часу, галерея художнього музею містить роботи відомих художників та художниць, таких як Тарас Шевченко, Володимир Боровиковський, Іван Айвазовський, Ілля Шишкін, та навіть Марія Примаченко. Усі їхні роботи відображають розвиток мистецтва в той чи інший період історії, що дозволяє хоч на мить поринути крізь час та пізнати минуле.
Роботи сучасників
Художні витвори сучасних митців не менш захоплюючі. В них закарбована атмосфера сьогодення: свобода, креатив, індивідуальність, екстраординарність та самовираження. Тому музей регулярно проводить різноманітні виставки, щоб залучати все більше молоді до творчості.
Цікаві факти
- Особливістю музею є облаштований під центральною частиною корпусу грот, що імітує печеру зі штучним водопадом. Від цієї печери відходять спуски до підземних галерей, які, в свою чергу, ведуть у красивий сад біля морського узбережжя.
- В одній з цих підземних галерей знаходиться унікальні свого роду пам’ятки — розписи швейцарських майстрів, датовані 1895 роком.
Як дістатись до художнього музею
Одеський національний художній музей розташований у центрі Одеси на вулиці Софіївська 5А. Якщо ви не місцеві, то найбільш оптимальним варіантом подорожі буде:
- Автобус до Одеси — зручний для далекої подорожі з сусідніх регіонів України.
- Потягом — підійде в тому разі, якщо ви подорожуєте з віддалених куточків.
- Спільна поїздка на авто до Одеси — хороший варіант для швидкої нетривалої поїздки до міста.
Тому якщо ви тільки плануєте шлях, радимо скористатись сервісом BlaBlaCar, з яким ваша подорож буде швидкою та комфортною.
Головними орієнтирами, за якими можна знайти музей, є Одеський національний медичний університет, що знаходиться на вул.Ольгіївська, та вулиця Приморська, що проходить паралельно вул.Софіївській, вздовж порту.
Підсумки
Сьогодні, Одеський національний художній музей є місцем, яке поєднує минуле і теперішнє, давнє та сучасне, класичну велич і живу енергію нової доби, дозволяючи пізнати мистецтво з усіх його сторін. Незважаючи на те, що музей значно постраждав в ході російсько-української війни, у закладі й досі регулярно проводяться благодійні виставки та аукціони, спрямовані на підтримку України та відновлення архітектурної цілісності музею. Тому якщо ви плануєте відвідати це місце, зробити благодійний внесок і хочете дізнатись про мистецтво більше — радимо детальніше ознайомитись з графіком екскурсій на офіційному сайті музею.
Схожі статті