Одеський оперний театр: 140 років краси, драми та мистецтва

Зміст
  1. Історія оперного театру
    1. Будівництво та відкриття опери
    2. Період відновлення та другої пожежі
    3. Поствоєнний період
    4. Наші дні
  2. Архітектурні особливості опери
    1. Екстер’єр
    2. Інтер’єр
  3. Як дістатись до Одеського оперного театру
    1. Шлях до Одеси
    2. Маршрут по місту
  4. Практичні поради
  5. Підсумки

Одеса — це культурна столиця півдня, місто, яке поєднує в собі як і простоту та легкість,  так і вишуканість у найменших дрібницях. Гуляючи по місту, можна побачити безліч архітектурних пам’яток, що пронесли багатовікову історію повз час, зберігши унікальний для свого періоду вигляд. 

Однією з таких характерних визначних будівель є Одеський національний академічний театр опери та балету, що є “культурним обличчям” Одеси і зображується майже на всіх листівках, сувенірах чи туристичних довідниках. Щорічно, на фоні оперного театру фотографуються тисячі туристів, а місцеві обирають цю локацію для затишної весільної чи сімейної зйомки. І недарма — адже попри всі складні часи, театр продовжує стояти в серці Одеси, і зберігати безліч таємниць, закарбованих в стінах будівлі.

"Оперний театр, Одеса", вид з вул. Рішельєвська. Джерело: Depositphotos.com

Історія оперного театру

Будівництво та відкриття опери

Історія Одеського національного академічного театру починається ще з початку XIX століття, коли місто почало активно розбудовуватись і заселятись різними народами. Тоді ж, за ініціативи герцога Армана де Рішельє, градоначальника французького походження, було збудовано перший Міський театр, який би своєю музикою об’єднував всі народи міста. Тому протягом 1810 року відбувалось активне будівництво опери, за проєктом італійського архітектора Франческо Фраполлі. І тоді ж, 10 лютого 1810 року, відбулось урочисте відкриття білосніжного великого театру, який вміщував близько восьмисот осіб. 

Це стало визначною подією для мешканців міста, і з 1811 року в театрі регулярно почали проводити вистави, серед яких були популярні на той час “Севільський цирульник”, “Тоска” та “Любовний напій”. Але, на жаль, у 1873 році, будівля повністю згоріла дотла, внаслідок масштабної пожежі.

"Перший оперний театр після реконструкції", 1840 р. Джерело: Wikipedia

Період відновлення та другої пожежі

Після того, як театр був знищений, суспільство все ще потребувало місця, де б проводились культурні заходи та вистави. Тому у 1874 році почалось будівництво нової будівлі, за проєктом віденських архітекторів Фернинандо Фельнеро та Германа Гельмера. Три роки потому, у вересні 1887 року, театр був побудований, і з 1 жовтня проведення вистав було відновлено. Не було б жодного артиста в Європі, який би не відвідав Одеський оперний театр зі своїм виступом. Оновлена будівля містила нові для того часу технології, такі як парове опалення та електричне освітлення — перше, серед усіх театрів Причорномор’я. 

І знову, у березні 1926 року, внаслідок необережного поводження з вогнем під час вистави “Пророк”, виникла пожежа, яка зруйнувала сцену, залу та декорації. На відміну від першої пожежі, ця була досить швидко усунена, і за два роки в театрі знову почали проводити виступи.

Поствоєнний період

Після Другої світової війни, після масової еміграції артистів в інші країни, відбулось поступове відродження театру. Почались реконструктивні роботи, так як фундамент будівлі почав значно просідати. За два роки робіт було замінено все до найменших деталей, на що уряд витратив близько чотирьох мільйонів радянських карбованців. 

У цей період зароджувались нові вистави, на сцені з’являлись нові артисти, до опери з’їжджались видатні діячі з усієї Європи. Одеська опера стала знаковим місцем, яке впізнавала вся знать та на яке рівнялись закордонні архітектори.

Наші дні

З того часу, будівля театру була знову реконструйована, з’явилось сучасне освітлення, конструкції, укріплений фундамент та оновлений інтер’єр. У 2007 році, у день відкриття театру, влада України присвоїла пам’ятці статус “національного”. 

Зараз у театрі проводиться понад вісімдесяти вистав, серед яких шедеври оперного та балетного мистецтва, також щорічно театр бере участь у міжнародному фестивалі мистецтв, співпрацюючи з багатьма країнами Європи.

Архітектурні особливості опери

Екстер’єр

Нова трьохповерхова будівля театру збудована у стилі віденського бароко, що яскраво відображено в численних колонах, аркових лоджіях, скульптурах та ажурі. Над основним фасадом видніється скульптурна композиція, що зображує Мельпомену в колісниці, що запряжена чотирма підкореними нею пантерами. Нижче музи зображені Орфей з кентавром та богиня танцю Терпсіхора, що танцює з дівчиною.

Також слід відмітити вражаючої краси скульптури, розташовані біля центрального входу, що є яскравим відображенням Трагедії та Комедії. 

Одеський нац. академічний театр опери та балету: фото скульптурної групи "Трагедія"
Автор: Maxim Gavrilyuk, Джерело: Wikipedia
Одеський нац. академічний театр опери та балету: фото скульптурної групи "Комедія"
Автор: Maxim Gavrilyuk, Джерело: Wikipedia

Інтер’єр

Вражаючим є і внутрішня складова театру, створена у стилі французького рококо. Стеля будівлі прикрашена чотирма картинами-медальйонами на сюжети з п’єс “Гамлет”, “Сон літньої ночі”, “Зимова казка” та “Як вам це сподобається” В.Шекспіра. Крім цього, яруси опери мають елегантне оздоблення, а зал прикрашений канделябрами та світильниками. 

Як дістатись до Одеського оперного театру

Шлях до Одеси

Одеса є великим транспортним вузлом, тому до міста дістатись доволі легко з будь-якої точки України. Найбільш популярними варіантами для подорожі є:

  • Автобус до Одеси — якщо ви подорожуєте з сусідніх регіонів чи областей
  • Потяг — комфортний транспорт для тих, хто мандрує з віддалених міст.
  • Попутне авто до Одеси — швидкий та зручний варіант для коротких мандрівок.

Тому якщо ви плануєте свою подорож одним із цих способів, радимо скористатись купівлею квитків через сервіс BlaBlaCar.

Маршрут по місту

Одеський національний академічний театр опери та балету розташовується у самому серці Одеси, у Театральному провулку, тому знайти його доволі легко. 

Громадським транспортом

Якщо вашою початковою точкою подорожі є Залізничний вокзал Одеси, то ви можете скористатись 10, 7 тролейбусом чи 242 автобусом. 

  • У разі користування 10 маршрутом, слід вийти на зупинці “Приморський вокзал”, і попрямувати через Потьомкінські сходи вгору, до театру. 
  • Для 7 маршруту вийдіть на зупинці “вул. Рішельєвська” та рухайтесь у напрямку вулиці Ланжеронівська. На перетині вулиць Рішельєвська та Ланжеронівська ви побачите оперний театр.
  • А якщо ви скористались 242 автобусом, необхідно вийти на зупинці “вул. Європейська”, і рухатись по однойменній вулиці в сторону Ланжеронівської, до їх перетину. 

Автомобілем

В разі подорожі автомобілем, до театру дістатись можна з будь-якої точки Одеси. Найбільш зручним та комфортним для руху орієнтиром є вулиця Рішельєвська та Європейська, з якої можна виїхати прямо до головної будівлі театру. 

Практичні поради

  • Якщо ви бажаєте відвідати виставу в Одеському театрі опери та балету, слід бронювати візит заздалегідь — так ви зможете придбати квитки на зручні місця та гарантовано відвідати оперу.
  • Обов’язково беріть з собою камеру та гарний одяг. Оперний театр — це про вишуканість, тому, загальну атмосферу та враження від вистави, підкреслюватиме відповідний одяг. До того ж, на виході з опери відкривається надзвичайно мальовничий вид, на фоні якого ви матимете змогу зробити естетичні фото.

Підсумки

Сьогодні, Одеський оперний театр — це приклад архітектурної величі, славетних традицій, що збереглись протягом століть. Велика команда театру регулярно вносить свій вклад у розвиток опери та балету, і наголошує — що мистецтво завжди матиме місце у світі, тому свою культурну спадщину потрібно не лише зберігати, а й примножувати. Якщо ви хочете більше дізнатись про історичне надбання театру, радимо відвідати сайт Одеського національного академічного театру опери та балету.

Роман Богославський

Контент-менеджер. Вивчає історію та визначні місця України та інших країн Європи. Ділиться цікавими фактами та порадами для мандрівників. Надихає читачів відкривати світ.

Схожі статті

Go up