Парк Перемоги: найбільший парк Одеси

Зміст
  1. Історія парку
    1. Передумови створення
    2. Заснування парку
    3. Реконструкція та сучасність
  2. Флора і фауна парку
  3. Що подивитись у парку Перемоги
  4. Практичні поради
  5. Як дістатись до парку Перемоги
    1. Головні орієнтири
    2. Громадським транспортом
    3. Автомобілем
    4. Шлях до Одеси
  6. Підсумки

Характерною особливістю Одеси, як і всіх великих міст України, є велика кількість різноманітних зелених насаджень, у вигляді алей, садів чи парків. Вже багато років, на рівні з відомим парком Шевченка, містяни надають перевагу в дендропарку Перемоги — найбільшому за площею парку в Одесі.

Дендропарк «Перемоги». Автор: Sergei Leshchinsky. Джерело: Wikipedia

Історія парку

Передумови створення

Наприкінці XIX — на початку ХХ століття, територія майбутнього парку, як і більшість просторих місць в Одесі, належали міській владі чи здавались під будівництво. Тому на його місці були розташовані дачі багатих купців та громадських діячів. 

Після більшовицького повстання, у 1917-му році, дачі були зруйновані, і досить довгий час цей район був занедбаним та бідним. З початком 1930-х, міська влада планувала переробити житловий район під зоопарк, тим паче цьому сприяла загальна площа території та її вигідне розташування. Але Друга світова війна внесла свої корективи, і через скрутне економічне становище цей проєкт був закинутий. Замість цього, щоб хоч якось облаштувати місто, на цьому місці була створена зелена зона. 

Заснування парку

У поствоєнний період, коли в Україні остаточно утвердилась радянська влада і економічне становище стало більш-менш стабільним, було вирішено звести парк. Згодом, в квітні 1960-х, відбулось відкриття дендропарку, на якому провели загальний міський суботник. Пізніше, в 1970-х, в центрі парку була облаштована бетонна конструкція майбутнього ставу, що є системою з чотирьох пов’язаних озер, які і досі є впізнаваним елементом парку. 

Реконструкція та сучасність

На 90-ті роки ХХ століття припало досить скрутне становище парку, який виглядав досить занедбаним: висохлі озера, зарослі стежки та велика кількість рослин, що загинули. В той період, парк виглядав як великий притулок для безхатьків, але аж ніяк не зелений сад міста. 

І лише з початком 2000-х, почалась велика реконструкція парку. Були відновлені озера, очисні споруди, висаджені нові рослини, створена зона відпочинку. Пізніше, у 2018 році були облаштовані спортивні майданчики, пішохідні доріжки, баскетбольне поле, нове освітлення та газони. Зараз, дендропарк є улюбленим місцем громадян, де з користю можна провести час як і наодинці, так і в компанії. 

Флора і фауна парку

По всій території парку наразі висаджено близько п’ятисот видів різних дерев та чагарників, серед них досить унікальними є гінкго білоба, кипарис гваделупський, шкіряна скумпія, ялиця сибірська, кедр ліванський, сніжноягідник, сумах оленорогий. 

Також не слід забувати і про фауну парку, озера якого заселені коропами, карасями, сомами, щукою. Часто можна зустріти білок, лебедів та качок, а також сімейства черепах, будиночки для яких розташовані по центру озер, у вигляді окремих острівців.

"Вид на ставок". Автор: Sergei Leshchinsky. Джерело: Wikipedia

Що подивитись у парку Перемоги

Особливістю дендропарку, що відрізняє його від інших, є великий ставок з облаштованим фонтаном, що світиться вночі всіма кольорами веселки. Також, по всьому периметру ставка, під соснами, є дерев’яні лежанки, на яких можна відпочити у літню спеку.

Крім того, що це ідеальне місце для спокійної прогулянки, в парку можна покататись на човні та катамаранах, а біля конкретних озер навіть діють точки зі спортивної риболовлі. 

Діти також можуть провести з користю час, адже на території наявні батути, атракціони, спортивні майданчики, мотузковий парк та пташиний міні зоопарк. А в зимовий період року тут проводяться катання на ковзанах та новорічні ярмарки.

Практичні поради

  • Одягайте зручне взуття. Алеї досить протяжні, а територія просторна. Кросівки або легке спортивне взуття зроблять вашу прогулянку набагато приємнішою.
  • Поважайте природу. Не залишайте сміття, не ламайте гілок і не годуйте тварин непридатною їжею.
  • Найкраще відвідувати парк уранці або ближче до вечора, коли спека не така відчутна, а промені сонця роблять природу особливо чарівною.
"Ставок у парку". Автор: Борис Мавлютов. Джерело: Wikipedia

Як дістатись до парку Перемоги

Головні орієнтири

Дендропарк Перемоги розташований у південно-східній частині міста, біля району Аркадії. Головними орієнтирами, за якими можна знайти парк є проспект Шевченка, площа 10-го квітня та Французький бульвар. 

Громадським транспортом

До вищезазначених локацій у місті можна дістатись:

  • 7 або 9 тролейбусами
  • 185, 198, 242, 115К та 146 маршрутними таксі

Для цього слід вийти на зупинці “Палац Спорту”, що розташована саме перед одним із входів до парку. 

Автомобілем

Якщо ви маєте власний автомобіль, то головним орієнтиром для вашого руху є площа Десятого квітня або проспект Шевченка. 

Шлях до Одеси

Одеса є важливим транспортним вузлом, тому до міста можна дістатись як і власним автомобілем по будь-якій з трас, так і перевізним транспортом. Насправді є різні види подорожі до Одеси — відмінність лише в тому, який спосіб комфортний саме для вас. 

Якщо ви обираєте транспорт для комфортної поїздки з віддалених регіонів України — радимо скористатись автобусними рейсами до Одеси. А якщо вам до вподоби швидкі поїздки в авто — слід обрати спільну поїздку з попутником до Одеси через сервіс BlaBlaCar, в якому зареєстровані лише перевірені водії.

Підсумки

Як бачимо, Одеса гарна не тільки своєю історичною інфраструктурою та морським відпочинком, а й мальовничими парками, які підіймають настрій, заспокоюють душу та дарують натхнення. Тому, якщо ви плануєте відвідати південну столицю, обов’язково виділіть вечір на затишну прогулянку з рідними.

Роман Богославський

Контент-менеджер. Вивчає історію та визначні місця України та інших країн Європи. Ділиться цікавими фактами та порадами для мандрівників. Надихає читачів відкривати світ.

Схожі статті

Go up