У самому центрі Одеси, серед затишних вулиць та палаючого сонцем Приморського району, височіє символ віри, стійкості та духовної краси – Спасо-Преображенський кафедральний собор. Його срібні куполи, мов дзеркала, відбивають небо, а дзвони несуть молитву над морем і містом.
Історія собору
Заснування церкви
За попередніми даними, її історія починається ще з 1794 року, одночасно із заснуванням Одеси. В той час, разом з містом, була освячена і Соборна площа, де планувалось будівництво головного храму. Рік потому, у 1795 році, на тому ж місці був закладений перший камінь фундаменту, з якого почалось зведення церкви.
Будівництво
Загалом, на повну побудову храму пішло 13 років, хоча архітектори планували завершити будівництво у 1797 році. Причиною цьому стало недостатнє фінансування церкви урядом, нестача необхідних для храму атрибутів та смерть імператриці.
Зрештою, у 1800 році, церкві присвоїли статус “собору”, а 20 травня 1808 року відбулось його урочисте відкриття. Відтоді, храм почав називатись не Миколаївським (на честь св. Миколая), а Спасо-Преображенським.
Зруйнування собору
Як відомо, у період Радянського союзу, більшовики вели антицерковну політику, тому всі об’єкти, які хоч трохи мали відношення до духовності — знищувались. Це не оминуло й Спасо-Преображенський собор. Впродовж 1932-1936 років храм був закритий, розграбований та знищений до останньої цеглинки. До того ж, більшовики мали намір встановити там розважальну зону, але зустріли опір населення, тому на місці колишнього собору встановили фонтан.
Період відновлення
Згодом, вже після становлення незалежної України, у 1996 році було виявлено колишній фундамент собору, який уцілів. Тому з початком 2000-х відбулось перенесення фонтану на Соборну площу та початок нового будівництва. Цього разу зведення було швидшим, і у 2005-2006 роках повністю завершилось будівництво собору.
Архітектурні особливості
Екстер’єр
Собор має хрестоподібну форму з масивним центральним об’ємом, увінчаним високим куполом. Навколо нього розташовані чотири менші куполи. Головний фасад прикрашено величним портиком з колонами доричного ордеру, які надають споруді імперської урочистості. Вхідні двері — масивні, з витонченим орнаментом. Окремо стоїть дзвіниця, одна з найвищих споруд у центрі Одеси (близько 75 метрів), звідти відкривається вражаючий краєвид на місто й море.
Інтер’єр
Головною прикрасою собору є величезний іконостас, виготовлений з різьбленого дерева, позолоченого та прикрашеного розкішною орнаментикою. Усі ікони написані в традиційному канонічному стилі, з глибокою символікою, а центральне місце займає образ Преображення Господнього — на честь якого і названо собор. Храм вкритий мармуровою підлогою, має витончені люстри, свічники, хрестильні чаші та лавки для вірян.
Як дістатись до Спасо-Преображенського собору
Головні орієнтири
Храм розташований у центральній частині Одеси, на Соборній площі, тому його знайти доволі просто. Вулицями, які охоплюють площу, є Грецька, Преображенська та Садова, а поруч розташована усім відома вул.Дерибасівська.
Шлях до Одеси
Якщо ви вперше відвідуєте південну столицю, або лише плануєте туристичну подорож, радимо скористатись найбільш поширеним транспортом до міста:
До того ж, комфорт та хороші враження від мандрівки залежать від правильно обраного перевізника, тому ми радимо, з цією метою, скористатись сервісом BlaBlaCar, в якому наявні лише перевірені та верифіковані водії.
Маршрут по місту
Через собор, по вул. Преображенська, проходить більшість маршрутів Одеси, через що дістатись до локації досить зручно. Безпосередньо до храму прямують 203, 175, 185, 220А, 121, 146, 242 та 145 маршрути. Якщо вашою початковою точкою є Залізничний вокзал, то найбільш оптимальними маршрутами будуть 145, 146, 242 та 175 автобуси.
Підсумки
Одеса завжди славилась своїми архітектурними шедеврами світового рівня, і Спасо-Преображенський собор цьому не виняток. Це храм, який завжди існував та житиме у пам’яті та душі містян, попри руйнування, жорстку політику минулого та скрутні часи, адже віра — це те, що не можна зруйнувати ані зброєю, ані словом.
Схожі статті