Ужгородський ботанічний сад: природний скарб Закарпаття

Зміст
  1. Історія саду
    1. Передумови створення
    2. Період кризи
  2. Види рослин ботанічного саду
    1. Загальна кількість
    2. Рідкісні види
  3. Цікаві факти про ботанічний сад
  4. Як дістатись до Ужгородського ботанічного саду?
    1. Шлях до Ужгорода
    2. Маршрут по місту
  5. Практичні поради для туристів
  6. Підсумки

На перший погляд, Ужгород це місто замків, мостів і кав’ярень, де європейська витонченість переплітається з карпатською душею. Але у самому серці міста, серед вузьких вуличок і кам’яних будівель є місце, яке зачаровує кожного, хто потрапляє сюди — Ужгородський ботанічний сад. Вже багато років він є своєрідним оазисом, який містить в собі як і місцеві, так і екзотичні види давніх рослин, які знаходяться на межі зникнення.

Історія саду

Передумови створення

Його історія тягнеться ще з кінця 19 століття, коли на території Ужгорода були розміщені різні осередки фруктових та квіткових садів тогочасних діячів. Одним із них був сад вчителя гімназії Іштвана Лаудона, який збирав та висаджував рослини з усього світу. 

З приходом Радянської влади у післявоєнний період, 28 листопада 1945 року, було прийняте рішення виділити 4,5 га землі на правому березі річки Уж, та заснувати єдиний ботанічний сад на базі Ужгородського Національного університету (УжНУ). Після цього було почато формування штату та розчищення територій під висадку нових культур, адже на той час, на території знаходились лише фруктові культури.

Період кризи

У 1998 році Ужгородський ботанічний сад зазнав кризи через весняні паводки, які є характерною особливістю річки Уж для цієї місцевості. Внаслідок потужного наводнення загинули колекційні розсадники та види багаторічників, а пізніше — взимку, було знищено рослини закритого грунту в теплицях. Тоді на допомогу прийшли місцеві організації та фонди, хоча й досі, як кажуть, колекції не вийшло  відновити. 

"Ботанічний сад Ужгородського університету, вид із вулиці І. Ольбрахта", Джерело: Wikipedia

Види рослин ботанічного саду

Загальна кількість

Наразі, сад налічує близько 3900 різних видів та сортів рослин відкритого грунту, та 1100 тепличних. Крім цього, в дендрарії та саду ростуть близько 800 дерев і кущів, серед яких є хвойні рослини, такі як метасеквойя, тис, кипарис болотний. В оранжереї ботсаду росте надзвичайна колекція екзотичних рослин з усього світу, серед них є евкаліпт, банани, мімоза і навіть папайя. 

Рідкісні види

Але особливу увагу ми звертаємо саме на колекцію ендеміків, які побачити в наш час — дуже велика рідкість. До них можемо віднести мамонтове дерево, білі сакури, тюльпанне дерево, магнолії, гінкго дволопатеве, едельвейс, криптомерії японські, і навіть рододендрон — який в народі називають “Червоною рутою”. Звісно ж, сад має особливу ділянку “альпійської гірки”, де вирощуються всі рослини Закарпаття. 

Можна подумати, що на території цього особливого парку панують лише рослини — але ні. Серед колекцій рідкісних культур живе чимала кількість птахів і навіть плазуни, яких можуть побачити всі охочі.

"Магнолія Суланджа", Джерело: Ужгородський національний університет

Цікаві факти про ботанічний сад

  • Ужгородський ботанічний сад має цікаву триповерхову структуру. Усі рослини розміщені на трьох терасах, загальний перепад висот між якими сягає 22 метри. 
  • На вході до ботсаду можна побачити символ України — великий тризуб, створений з вічнозеленого декоративного самшиту. 
  • Всі рослини на території розміщені за географічним принципом — відповідно до ділянок американської, кавказької, середньоазійської, китайської та далекосхідних культур. 

Як дістатись до Ужгородського ботанічного саду?

Шлях до Ужгорода

Оскільки ботсад має дуже вигідну локацію в центрі міста на правому березі річки Уж, знайти локацію доволі легко. Якщо ви не місцеві і запланували подорож на автобусі до Ужгорода, чи спільною поїздкою до Ужгорода через сервіс BlaBlaCar, то радимо починати маршрут до саду із автостанції поблизу залізничного вокзалу. 

Маршрут по місту

Із зупинки “Залізничний вокзал” сідайте на 9 маршрут та прямуйте 1 зупинку до “Вул.Івана Анкудінова”. Звідти прямуйте по вулиці Академіка Шпеника до пішохідної частини мосту. Після того, як ви опинились на правому березі міста, поверніть на вулицю Ольбрахта і йдіть прямо до входу в ботанічний сад, що розташовуватиметься по ліву сторону. 

Практичні поради для туристів

  • Найкраща пора року для відвідин саду — середина весни та літо. У цей час розквітає найбільша кількість рослин на території парку. Взимку ж є сенс побачити рослини в оранжереях, які можуть цвісти в цей період.
  • Якщо ви плануєте насолодитись флорою і фауною території, візьміть з собою фотоапарат чи смартфон, щоб сфотографувати надзвичайно гарні та унікальні рослини. 
  • І хоч ботсад працює з 10 до 16 години, рекомендуємо спланувати візит в проміжку з 10 до 12 або з 14 до 16 — це найкращі години м’якого світла для хороших фото і прекрасного самопочуття. 
"Ехмея полосата", Джерело: Ужгородський національний університет

Підсумки

Сьогодні Ужгородський ботанічний сад не лише зберігає природу, а й прагне зробити її доступною. Ужгородський національний університет регулярно проводить екскурсії, майстер-класи, екологічні акції та виставки, які допомагають людям зрозуміти, наскільки важливо берегти довкілля. Тому якщо ви хочете відвідати парк, чи взяти участь в різних майстер-класах та виставках — радимо детальніше ознайомитись з графіками проведення заходів на сторінці Ужгородського ботанічного саду.

Роман Богославський

Контент-менеджер. Вивчає історію та визначні місця України та інших країн Європи. Ділиться цікавими фактами та порадами для мандрівників. Надихає читачів відкривати світ.

Схожі статті

Go up