Ужгород — це затишне, сімейне місто, що має свою багату та глибоку історію. Однією із визначних пам’яток міста, яка зображується на листівках та у книгах, є Набережна Незалежності. Вона є однією з найбільш відвідуваних локацій, бо розташована у самому центрі Ужгорода, і містить багато історичних пам’яток, які бажає відвідати кожен турист міста.
Історичні відомості
Передумови створення
Відомо, що остаточне формування набережної почалось ще на початку ХХ століття, у 1923 році, коли річка Уж у весняно-літній сезон розливалась, створюючи великі паводки. Тоді ж місцевою владою було вирішено створити кам’яні стіни вздовж русла, і укріпити берег від наводнень.
Внесок Ігнатія Роштковича
Спочатку набережна була названа на честь Ігнатія Рошковича — відомого угорського художника українського походження, родина якого проживала в Ужгороді протягом 200 років. Він прославився тим, що розписував храми та багато малював на території Угорщини та Словаччини. З цієї ж причини, у 2012 році, на площі Євгена Фенцика було встановлено пам’ятник художника, виготовлений з бронзи, у повний зріст дорослої людини — 180 сантиметрів.
Цікаві факти про пам’ятник
- Монумент створений у вигляді художника, що пише картину на полотні. Він розташований під таким кутом, з якого відкривається мальовничий пейзаж моста через річку Уж. І ця панорама є точною копією картини, яку в свій час намалював Ігнатій Рошкович.
- Точна копія пам’ятника, брата-близнюка, знаходиться в музеї Будапешта, що є подарунком автора оригіналу Угорщині. Тільки на картині, що в столиці, зображений міст графа Іштвана Сечені, що проходить через річку Дунай.
Легенда про пенсильванський ясен
На набережній, поруч з площею Євгена Фенцика, стоїть могутній пенсильванський ясен, якому, згідно місцевих легенд, близько 300-400 років. Звісно, достеменних фактів, які б підтверджували це — немає, але нещодавно історики з’ясували, що вік ясену становить приблизно 120 років. Місцеві його іноді називають ясеном Масарика, бо, згідно оповідей, раніше під деревом стояла трибуна, де Томаш Масарик, тодішній президент Чехословаччини, виголошував промови.
Особливості та визначні місця набережної
Оскільки Набережна Незалежності тягнеться вздовж більшої частини берегової лінії, за всю довжину вона проходить через 5 площ. На одній із них стоїть унікальний пам’ятник Августину Волошину — президенту Підкарпатської Русі, зведений на початку 2000-х та який є єдиним пам’ятником цьому діячу в Україні.
Також, на набережній знаходиться Лінгвістична гімназія імені Т.Г.Шевченка, зведена у 1912 році, яка в свій час була дівочою школою, а з 1921 року — губернією.
Але найвизначнішою пам’яткою цієї набережної є липова алея, висаджена угорськими ботаніками наприкінці 20-х років. Сьогодні вона є особливим місцем, райським куточком в літню спеку, де можна гарно провести час з видом на річку.
Як знайти Набережну Незалежності?
Шлях до міста
Насправді — до неї легко дістатись майже з будь-якої точки міста, що особливо зручно для туристів та відвідувачів. Якщо ви добираєтесь автобусом до Ужгорода, чи надаєте перевагу спільній поїздці до Ужгорода через сервіс BlaBlaCar, то слід починати з автостанції. Якщо ви подорожуєте з віддалених міст України, краще скористатись потягом, і в такому разі початковою локацією буде залізничний вокзал Ужгорода.
Громадським транспортом
На зупинках вищезазначених місць сідайте на 9 маршрут та прямуйте до зупинки “вул.Митна”. Звідти прямуйте по вулиці Шевченка, до перехрестя з вулицею Гойди. Після цього поверніть праворуч і прямуйте по цій вулиці до початку набережної.
Автомобілем
Якщо ви маєте свій автомобіль, то найзручніше їхати через проспект Свободи, до транспортного кільця, у напрямку до моста. Переїхавши міст, ви вже опинитесь біля набережної, що розташовуватиметься праворуч.
Практичні поради
- Ужгородська набережна особливо гарна в весняно-літню пору року, коли цвітуть липи та сонце виблискує на воді. Якщо ж ви надаєте перевагу хмарній погоді чи таємничому туману над водою — краще приїжджати взимку, в сніжну погоду.
- Обов’язково беріть із собою фотоапарат чи смартфон — прогулюючись по набережній можна зустріти багато гарних птахів, сфотографувати різні історичні пам’ятки, чи просто зробити гарні фото на березі Ужа.
Підсумки
Сьогодні Ужгородська набережна — це не лише місце відпочинку, а й цінний об’єкт культурної спадщини. Місцева влада і громадські ініціативи все частіше звертаються до теми збереження набережної в її автентичному вигляді, включаючи реставрацію бруківки, охорону зелених насаджень та збереження архітектурного ансамблю. Але й суспільство вносить свій неоціненний вклад — тут проводяться міжнародні фестивалі, благодійні забіги, та навіть виставки під відкритим небом, що значно популяризує це історичне місце.
Схожі статті