Вулиця Дерибасівська: символ старої Одеси

Зміст
  1. Історія
  2. Головні пам’ятки вулиці
    1. Міський сад
    2. Будинки відомих діячів
  3. Як дістатись до вулиці Дерибасівська
    1. Головні орієнтири
    2. Шлях до Одеси
    3. Маршрут по місту
  4. Підсумки

В Одесі є чимало памʼяток, які славляться своєю багатою історією – не виняток і вулиці. Особливе місце займає довга пішохідна вулиця міста – Дерибасівська, яка вважається найбільш популярним місцем не тільки серед місцевих, а й серед туристів.

Готель "Велика Московська". Автор: Pedro J Pacheco. Джерело: Wikipedia.

Історія

Перші згадки про цю вулицю датуються 1811 роком, коли вона вперше з’явилась на картах і названа була Гімназичною. Згодом, у 1912 році, вона була перейменована на честь Фелікса де Рибаса, молодшого брата Хосе де Рибаса — першого градоначальника Одеси та її засновника. Через 8 років, з приходом до влади комуністів, вулиця стала називатись Лассаля, а в 1938 році — Чкалова, на честь радянського льотчика. І лише у 1941 році, коли Одеса була у складі Румунського королівства, вулиці повернули попередню назву, і з того часу вона йменується як Дерибасівська. 

Головні пам’ятки вулиці

Міський сад

Ще однією локацією, з якою найчастіше пов’язують Дерибасівську, є Міський сад, або, як називають місцеві — горсад, збудований у 1803 році. В ньому знаходяться пам’ятники книги Ільфа і Петрова “Дванадцять стільців” та Леоніда Утьосова — естрадного артиста. На самій же вулиці знаходяться пам’ятники Сергію Уточкіну, Хосе де Рибасу, і Людвику Заменгофу, автора міжнародної мови есперанто. А більше, про історію та цікаві факти парку, ми розповіли у нашій статті про Міський сад.

Пам'ятник Л. О. Утьосову. Джерело: Wikipedia.
Пам'ятник С. І. Уточкіну. Джерело: Wikipedia.

Будинки відомих діячів

Крім того, що Дерибасівська містить різноманітні скульптури, вона ще є однією з старих історичних вулиць, на якій розташовувалось багато будинків відомих діячів XIX-ХХ століть. Серед них слід виокремити:

  • Пасаж. Це найбільш відомий з будинків, що розташований на Дерибасівській, 33. Він прославився своєю надзвичайно красивою архітектурою, яку, нерідко, порівнюють з італійським пасажем в Мілані. У ХХ столітті тут розташовувались найдорожчі магазини у місті та були встановлені найновіші, на той час, технології опалення та навіть ліфт. Якщо ви хочете дізнатись більше про цю унікальну пам’ятку, радимо ознайомитись з нашою статтею про Пасаж.
  • Будинок Маразлі. Раніше це була безпосередньо житлова будівля колишнього градоначальника Одеси Григорія Маразлі, збудована у 1835 році, та що розташований за адресою Дерибасівська, 8.
  • Прибутковий та житловий будинки Ількевича. Ці будівлі стали знаковими в будівництві, бо докорінно змінили погляди архітекторів на планування та зведення будинків. За призначенням це багатоквартирні будинки секційного планування. В побудові приміщень брали участь відомі закордонні архітектори Джованні Фраполлі, а згодом і Фелікс Гонсіоровський.
  • Житловий будинок Раллі. Він побудований у 1890 році та розташовується за адресою Дерибасівська, 9. В цьому будинку, в 1969-1981 роках минулого століття жив заслужений діяч, лауреат Держпремії СРСР, видатний учений в галузі обчислювальної техніки — Лев Ізраїльович Гутенмахер.
  • Рішельєвський ліцей. Збудований у 1817-1818 роках XIX століття, ця будівля стала першим вищим навчальним закладом в Одесі, який у 1865 році, за наказом Олександра Першого, був перетворений на Імператорський університет. У 1825 році, після перенесення ліцею на вул. Дворянська, в будівлі жив відомий польський поет Адам Міцкевич, а в 1855 році тут викладав видатний вчений Менделєєв Дмитро Іванович.
Готель "Велика Московська" на вулиці Дерибасівській в Одесі. Джерело: Depositphotos.com

Як дістатись до вулиці Дерибасівська

Головні орієнтири

Як вже було зазначено, до вулиці Дерибасівська прилягає загальновідомий Міський сад та Пасаж, за якими туристи добре орієнтуються на місцевості. Нижче, по вулиці Преображенська, розташована Соборна площа, на якій височіють Спасо-Преображенський собор та Одеська кірха, детальніше про які ми розповіли у наших статтях. Також, кварталом нижче, розташована Грецька площа, на якій розміщений великий торгово-офісний центр “Афіни”.

Шлях до Одеси

До міста можна дістатись будь-яким видом транспорту, залежно від ваших власних побажань до поїздки. Якщо ви подорожуєте компанією чи з віддалених регіонів, радимо скористатись автобусним рейсом до Одеси. Якщо ж ви плануєте нетривалу поїздку автомобілем – краще обрати спільну поїздку на авто з попутником до Одеси через сервіс BlaBlaCar.

Маршрут по місту

Передусім, через вигідне розташування в центрі міста, до Дерибасівської дістатись доволі легко, бо більшість маршрутів проходить поблизу. Розглянемо кожен з видів транспорту, які підійдуть для поїздки:

  • Маршрутні таксі: 242, 221, 220А, 203, 150, 149, 148, 146, 145.
  • Автобуси: 112, 126, 135.
  • Тролейбуси: 2, 7, 9, 10. 

Підсумки

Якщо ви коли-небудь заплануєте подорож до Одеси — обов’язково відвідайте Дерибасівську. Це вулиця, де можна знайти все, що душа бажає: живу музику, митців, заклади зі смачною їжею, крамнички, сувенірні магазини, та, за можливості, можна попасти навіть на байкерську вечірку.

Роман Богославський

Контент-менеджер. Вивчає історію та визначні місця України та інших країн Європи. Ділиться цікавими фактами та порадами для мандрівників. Надихає читачів відкривати світ.

Схожі статті

Go up